Małgorzata Sarbak

Małgorzata Sarbak

klawesynistka, pedagog (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fr. Chopina w Warszawie – Sekcja Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej). Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie (prof. L. Kędracki, prof. W. Kłosiewicz). W ramach przyznanego stypendium naukowego studiowała w New England Conservatory w Bostonie (prof. J.Gibbons). Otrzymała także szereg stypendiów na kursy mistrzowskie współpracując ze światowej sławy muzykami, takimi jak: H. Dreyfus, B. van Asperen, J. Van Imerseel, K. Haugsand, J. Ogg, M. Van Delft, R. Hill, W. Kłosiewicz (Francja, Austria, Belgia, Niemcy, Włochy, Polska). Stypendystka Academie Musicale de Villecroze i Rządu Francuskiego. Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, które wytypowało ją do reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie EBU „New Talent” 2005 w Bratysławie. Jako solistka koncertowała i nagrywała z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej, Morphing Chamber Orchestra (współpraca z Andreasem Schollem), Arte dei Suonatori podczas wielu festiwali w Polsce i za granicą (m.in. Nantes, Bilbao, Tokio, Berlin).
Oprócz typowego dla klawesynu repertuaru XVII i XVIII wieku, interpretuje również dzieła klawesynowej muzyki współczesnej. Dokonała światowych prapremier utworów Pawła Szymańskiego: Les Poiriers en Pologne ou une Suite de Pieces Sentimentales de Clavecin faites par Mr Szymanski w 2010 roku oraz napisanego specjalnie dla niej i jej dedykowanego Dissociative Counterpoint Disorder w 2014 roku. W 2015 roku została zaproszona przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień do wykonania partii solowej w Particie III na klawesyn i orkiestrę symfoniczną (z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Ostrawskiej). W uznaniu za jej dokonania w dziedzinie wykonawstwa muzyki współczesnej, została zaproszona do wygłoszenia wykładu podczas Międzynarodowej Sesji Naukowej na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Sesja skupiała się wokół tematyki współczesnej muzyki klawesynowej, a temat wykładu Sarbak brzmiał: „Klawesyn dwumanuałowy jako przestrzeń do wielopoziomowej konstrukcji utworów klawesynowych Pawła Szymańskiego”.
Uprawiając wykonawstwo historyczne, regularnie koncertuje także na oryginalnych instrumentach klawiszowych. Swoje interpretacje dzieł Mozarta wielokrotnie prezentowała na rzadkich fortepianach tangentowych (Tangentenflügel) korzystając z kolekcji instrumentów historycznych w Bad Krozingen i Miltenbergu (Niemcy).
Stworzyła muzykę do spektakli teatralnych: Wasza Wysokość (Teatr Warsawy); Daleko od Wichrowych Wzgórz (Teatr Dramatyczny w Warszawie); Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim; Na Boga!(Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu). W latach 2010-2015 pracowała podczas Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie.
Koncertuje także w miejscach nietypowych dla muzyki klasycznej docierając do bardzo szerokiej publiczności. W warszawskich klubokawiarniach (Chłodna 25, Nowy Wspaniały Świat, Pardon To Tu, Nie Zawsze Musi Być Chaos, Bar Studio, Dzik, Mózg) dała już wiele koncertów zarówno solowych jak i kameralnych, zapraszając do współpracy nie tylko specjalistów z dziedziny stylowego wykonawstwa muzyki dawnej (m. in. koncerty z Marcinem Maseckim na pianinie).
W 2013 roku ukazał się jej debiutancki, 3-płytowy album zawierający zbiór Partit klawesynowych J. S. Bacha (Clavier-Übung I, BWV 825-830). Album ten, wydany przez warszawską wytwórnię Lado ABC przy wsparciu Narodowego Instytutu Audiowizualnego, jest pierwszą w Polsce kompletną publikacją tych dzieł na klawesynie. Jej kolejna płyta poświęcona jest twórczości Pawła Szymańskiego. Wydana nakładem Bôłt Records we wrześniu 2016 roku zawiera klawesynowe utwory solowe (w tym dwie światowe premiery nagraniowe) oraz Partitę III na klawesyn i orkiestrę symfoniczną. Oba albumy zostały świetnie przyjęte przez słuchaczy i niezwykle docenione przez krytyków muzycznych, czego dowodem są liczne, entuzjastyczne recenzje.

Tekst nie może być zmieniany bez autoryzacji. Proszę nie używać poprzednich wersji biogramu.

Copyright © 2013-22 All Rights Reserved : MALGORZATASARBAK.COM